Adwent

 

Zobacz obraz źródłowyW niedzielę, 1 grudnia rozpoczął się adwent, okres w Roku Liturgicznym, który przygotowuje wiernych kościoła chrześcijańskiego do Świąt Bożego Narodzenia. Na czym polega adwent? Dlaczego w czasie adwentu w kościołach odprawia się roraty? Po co w kościołach są wieńce adwentowe z czterema świecami?
Adwent to okres obchodzony w kościołach chrześcijańskich, który rozpoczyna się od pierwszych nieszporów w pierwszą niedzielę adwentu, przypadającą cztery tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia. Adwent trwa do Wigilli Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia.

Na czym polega adwent?
W tym czasie wierni oczekują na powtórne przyjście Zbawiciela – narodziny Jezusa Chrystusa. Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe. W okresie adwentu kapłan zakłada do Mszy świętej ornat, czyli szatę w w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi.

Adwent jest oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa, ale żeby go godnie przeżyć każdy wierny musi poświęcić czas na modlitwę, post i jałmużnę. Adwent jest okresem radosnego oczekiwania w ciszy i przygotowania, dlatego Kościół katolicki zachęca do udziału w roratach oraz przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. Okres ten nie jest czasem pokuty w takim wymiarze jak Wielki Post, ale posiada swoisty charakter refleksyjny.

Roraty to Msza Święta za pośrednictwem Najświętszej Maryi Panny, Bożej Rodzicielki. W czasie tej mszy zapala się specjalnie na tę okazję przygotowaną świece, przewiązaną błękitną wstążką, która przypomina nam Maryję. Tę świece nazywamy roratką. Roraty w naszym kościele są o g. 8.00. Wyjątkowo dla dzieci we wtorki i środy o g. 17.00. Zapraszamy do udziału w tej pięknej liturgicznej tradycji, przez którą możemy lepiej przygotować się do duchowego przeżycia świąt.

DZIEŃ  SPOWIEDZI  ADWENTOWEJ  W  NASZEJ  PARAFII  BĘDZIE  W  ŚRODĘ  11  GRUDNIA. Zaproszeni spowiednicy będą służyć w konfesjonałach rano od 7.30 – 9.00 i po południu od 16.30 – 18.00.