Ogłoszenia duszpasterskie na 5 kwietnia 2020 r.

Niedziela Palmowa
5 kwietnia 2020 r. 

 

 1. Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Przeżyjmy go jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niestety żyjemy obecnie w czasie bardzo trudnym dla wszystkich, a szczególnie  dla nas duszpasterzy , kiedy to chyba pierwszy raz w historii świata zachęcamy wiernych do pozostania w domu, a nie do uczestniczenia w najważniejszej  Liturgii Kościoła.

 

 1. Pragnę przypomnieć bardzo bolesną i trudną wiadomość, że Liturgia Wielkiego Tygodnia odbędzie się w tym roku bez udziału wiernych (maksymalnie 5 osób).

 

 1. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcam do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach.

 

 1. W Wielki Czwartekwe wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony wyjątkowo w tym roku zamiast do ciemnicy to do tabernakulum.

 Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

 

 1. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.

W Wielki Piątek adoracja w Kościele będzie od godziny 8.00. (maksymalnie 5 osób w kościele podczas adoracji).

 

O 15.00 w kościele odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

O godzinie 17.00 zostanie odprawione Nabożeństwo Drogi Krzyżowej

Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00.

Zachęcamy szczególnie do modlitwy w domu, dziękując Temu, Który oddał za nas swoje życie.

 

 1. W Wielką Sobotę nie będzie poświęcenia pokarmów . Takiego poświęcenia w tym roku dokona głowa rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst poświęcenia będzie poniżej.

W Wielką Sobotę adoracja przy Grobie Pana Jezusa będzie od godziny 8.00. (maksymalnie 5 osób w kościele podczas adoracji).

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

 1. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pana Jezusa. Msza rezurekcyjna z procesją o godzinie 6.00Na zakończenie kapłan pobłogosławi Parafię Najświętszym Sakramentem.
 2. Bardzo dziękuję paniom za posprzątanie kaplicy, kościoła i  plebani.

 

 1. Bardzo dziękuję za wszelkie ofiary składane na kościół i cele parafialne.

Taca z ostatniej niedzieli wyniosła 290 zł.

Ponadto bardzo pragnę podziękować za ofiary w kopertach i te wpłacane na konto parafialne. Wpłynęły następujące ofiary od rodzin: jedna ofiara 500zł,  jedna 400zł, dwie po 200zł,  trzy po 100zł, i 6 po 50 zł w sumie 1900zł. Jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać za wrażliwość i odpowiedzialność za kościół parafialny. Msza święta w intencji tych rodzin i wszystkich ofiarodawców i darczyńców kościoła zostanie odprawiona w Niedzielę Zmartwychwstania o godzinie 6.00

Intencja Mszy Świętej Rezurekcyjnej:

1)   W int. Parafian

2)   Msza o Boże błogosławieństwo dla fundatorów, ofiarodawców i darczyńców naszego kościoła

O Boże błogosławieństwo dla rodzin: Makowskich, Piłatów, Biskup, Siemińskich, Widera , Jarczyńskich, Jańczyków, Kmiecików, Bołdowskich,  Zmarlaków, Borków.

 

 

 1. W tym trudnym czasie nasza parafia nie jest w najlepszej kondycji finansowej, ale uważam, że są jeszcze bardziej potrzebujący, dlatego  pragnę poinformować, że ofiary złożone w Wielki Czwartek w Wielki Piątek w Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania na tacę i do specjalnie przygotowanych puszek w czasie adoracji w Wielką Sobotę w całości zostaną przekazane na potrzeby związane z walką z epidemią i potrzeby szpitala w Sosnowcu.

Natomiast, jeżeli ktoś chciałby wesprzeć naszą parafię, może to uczynić składając ofiarę w kopercie zaznaczając, że jest na potrzeby kościoła  lub robiąc przelew na konto parafii.

Numer Konta parafialnego: 09 1050 1360 1000 0090 3019 8619

W imieniu najbardziej potrzebujących składam Wam najserdeczniejsze podziękowania.

 

 1. Liturgię Triduum Paschalnego z naszego kościoła będzie można oglądać online na stronie internetowej naszej parafii.

Zachęcamy do korzystania z tej TRANSMISJI Liturgii  wraz ze WSZYSTKIMI DOMOWNIKAMI.

 1. Z racji na trwającą sytuację na świecie i w Kościele zmianie ulega termin  uroczystości Pierwszej Komunii Świętej z niedzieli 3 maja na niedzielę 13 września 2020r. Jednocześnie proszę rodziców, by intensywniej troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę oraz wyjaśnianie prawd wiary.
 2. Wszystkim na najbliższy tydzień życzymy zdrowia, wszelkich łask i niech Pan Bóg Wam błogosławi.   Święty Michale Archaniele…

 

 

 

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO POKARMÓW PRZED WIELKANOCNYM POSIŁKIEM

 

Po zgromadzeniu się przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:  

 

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Wszyscy żegnają się i odpowiadają: Amen

 

 

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

 

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

 

Wszyscy odpowiadają:

 

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Ojciec rodziny bądź przewodniczący może skierować do zgromadzonych słowa przygotowujące do błogosławieństwa:

 

Przeżywając radosny czas zmartwychwstania naszego Zbawiciela, gromadzimy się przy świątecznym stole. W tym szczególnym czasie, kiedy nie mamy pełnej możliwości wyrażania naszej radości publicznie,
w świątyniach gromadzimy się w kościele domowym. Od wieków Uroczystość Zmartwychwstania związana jest ze wspólnym, świątecznym posiłkiem. Dlatego przygotowaliśmy do błogosławieństwa pokarmy, jakie spożywać będziemy w rodzinnym gronie. Prośmy Chrystusa aby obdarzył nasze serca wzajemną życzliwością.

 

Ojciec rodziny lub ktoś z obecnych odczytuje tekst Pisma świętego.

 

Posłuchajmy słów Ewangelii według świętego według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
(Mt 6,31ab.32b-33).

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada zachętę do wspólnej modlitwy:

 

W czasie kiedy jest nam dane gromadzić się na wspólny posiłek wielu naszych bliźnich  przeżywa cierpienia związane z epidemią, jaka nas dotyka. Wielu utraciło swoich bliskich. Nie każdy może zasiąść z bliskimi do stołu, tak jak my – pozostają na służbie dla innych. Ich wszystkich polećmy Bogu we wspólnej modlitwie.

 

Wszyscy wypowiadają modlitwę: Ojcze nasz…

 

Następnie ojciec rodziny lub przewodniczący wypowiada słowa modlitwy błogosławieństwa:

 

Panie Jezu, ty w dzień przed  męką i śmiercią poleciłeś apostołom przygotować wieczerzę, w dniu zmartwychwstania zasiadłeś do stołu ze swoimi uczniami. Prosimy Cię pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność wśród podczas wielkanocnego posiłku.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław + ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie na pustkowiu.

Baranku Boży, ty obmyłeś świat z grzechu, pobłogosław + to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław + te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemną radością z tego, że jesteś z nami. Otwórz nasze oczy i serca na potrzebujących, cierpiących z powodu panujące epidemii i tych, którzy naśladując Ciebie, służącego potrzebującym, walczą o zdrowie i życie innych. Pozwól nam wszystkim dojść do wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

 

 

INFORMACJE O TRANSMISJACH MSZY ŚWIĘTYCH I NABOŻEŃSTW

9. Propozycje Dróg Krzyżowych w Internecie:
Drogi Krzyżowe transmitowane w Internecie i w innych środkach społecznego przekazu to propozycje na duchowe przeżycie piątków Wielkiego Postu. Księża biskupi zachęcają do łączności ze wspólnotą Kościoła, korzystając z nowoczesnych technologii.
„Piątek, szczególnie w Wielkim Poście, to dzień, w którym rozważamy Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa, Jego cierpienie i śmierć dla nas i dla naszego zbawienia. Dlatego bardzo ważne jest, abyśmy w tym dniu łączyli się duchowo na modlitwie” – powiedział Rzecznik Episkopatu. W związku z trwającym obecnie stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i ograniczeniem liczby osób w kościołach, w Internecie pojawia się coraz więcej propozycji na przeżywanie wielkopostnych nabożeństw w domach. Dzięki transmisjom online wiele osób może łączyć się duchowo w rozważaniu Drogi Krzyżowej.
Lista różnych transmisji jest dostępna na stronie Konferencji Episkopatu Polski: www.episkopat.pl/transmisje-drogi-krzyzowej Księża biskupi proponują transmisje Drogi Krzyżowej on-line.
W piątek o 20:10 na stronach www.prymaspolski.pl, www.archidiecezja.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej będzie dostępna Droga Krzyżowa z kaplicy domu arcybiskupów gnieźnieńskich, którą poprowadzi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
Drogę Krzyżową on-line przygotował także biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.
W każdy piątek, począwszy od 13 marca, o godz. 19.00 na jego profilu na Facebooku pojawia się nowe nagranie przygotowanych przez niego rozważań.

10. Eucharystie i nabożeństwa – transmisje on-line

Zachęcamy by przekazać wiernym informacje na temat możliwości uczestnictwa w nabożeństwach i w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu:

A. na stronie https://msza-online.net/msze-swiete-na-zywo-po-… praktycznie przez całą dobę prowadzone są transmisje mszy świętych z polskich sanktuariów

B. Na stronach http://jasnagora.pl/ i https://episkopat.pl/ będą transmitowane codziennie Msze św. odprawiane w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

C . w Radio eM codzienna transmisja Mszy – od poniedziałku do soboty o 18.00, w niedziele o 12; – transmisja nabożeństwa „Drogi Krzyżowej” – piątek o 17.15; – transmisja nabożeństwa „Gorzkich Żali” – niedziela o 17.15.
Ponadto zapraszamy na radiowe rekolekcyjne wielkopostne
– od poniedziałku do piątku (o godz. 10.50, 18.45, 22.50) oraz w niedziele o 17.00. Rekolekcje poprowadzą:
1) Ks. prof. Jerzy Szymik, „Prymat Boga. Rekolekcje z Benedyktem XVI”, od poniedziałku 16.03 do piątku 20.03 2)
Ks. dr Jacek Plech, „Wielka tajemnica wiary”, od poniedziałku 23.03 do piątku 27.03. 3)
Ks. Piotr Brząkalik „Powrót synów marnotrawnych”, od poniedziałku 30.03 do piątku 3.04. 4)
Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, „By nie zniweczyć Chrystusowego krzyża”, niedziele o 17.00.
Codziennie na antenie Radia eM istnieje możliwość wspólnej modlitwy:
- Różaniec o 5.30 i 23.30; w niedziele o 6.30 i 22.30
- Anioł Pański o 12.00;
- Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15.00;
Polecamy też nasze stałe audycje – rozważania do czytań mszalnych: – Ewangelia z komentarzem „Słowa najważniejsze” (o godz. 5.50, 6.50, 12.10 i 23.10); codziennie Dobrą Nowinę komentują: ks. dr. Tomasz Jaklewicz, Paweł Lis, Magdalena Jóźwik, Andrzej Macura, Judyta Syrek, ks. prof. Jerzy Szymik, ks. Tomasz Koryciorz;
- Komentarz do czytań „Na początku było Słowo” (o godz. 6.20, 18.10, 23.20), czytania dnia w rozmowie z Grzegorzem Bociańskim komentują: ks. dr Tomasz Kusz oraz ks. dr Dawid Ledwoń.

D. Telewizja i radio:
- telewizyjne:

o godz. 7.00 w TVP 1
o godz. 9.30 w Telewizji Trwam
o godz. 13.00 w TVP Polonia;

- radiowe:

o godz. 9.00 w Programie Pierwszym PR
o godz. 10.30 w Radiu Katowice
o godz. 12.00 w Radiu eM

Dokument do pobraniaKATECHEZA –> KIM JEST CZŁOWIEK

 

Szczęść Boże!
Z wielkim smutkiem pragnę poinformować Księży, że w dniu 21 marca w godzinach popołudniowych osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu dopuściła się aktu zbezczeszczenia w Bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Zniszczeniu uległa min. mensa ołtarzowa oraz krzyż. Nie miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu.
W tym trudnym dla nas wszystkich czasie Ksiądz Biskup Grzegorz prosi o modlitwę za proboszcza parafii, duszpasterzy jak i całą wspólnotę parafialną. Prośmy w naszych prywatnych modlitwach Matkę Bożą Anielską, czczoną w dąbrowskim sanktuarium jako Panią i Matkę Zagłębia, o wstawiennictwo za nami u swojego Syna jak i o opamiętanie i miłosierdzie dla tych, którzy nie mają szacunku dla tego co dla nas święte. Przepraszajmy za wszystkie zniewagi, których wobec Boga dopuszcza się dziś człowiek.

Zachęcamy do odmówienia Aktu zawierzenia NMP Anielskiej:
Bogurodzico Dziewico Niepokalana Maryjo, Królowo Polski, Patronko Dąbrowy Górniczej i Matko Zagłębia, Wielka Boga-Człowieka Matko! Przed pięćdziesięciu laty Prymas Polski Sługa Boży Stefan kardynał Wyszyński na mocy szczególnej władzy udzielonej przez Stolicę Apostolską, „(…) ku większej chwale Pana Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego oraz na cześć Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej Maryi, celem zbliżenia ludu polskiego do stóp Królowej Polski” ogłosił Ciebie Maryjo Patronką Dąbrowy Górniczej i Matką Zagłębia. Oto my żyjący na Zagłębiowskiej Ziemi jako spadkobiercy tamtych pokoleń zwracamy się do Ciebie Anielska Królowo, aby ponowić nasze dziecięce oddanie i polecić się Twojej opiece. Zawierzając sprawy i losy całego Kościoła w naszej Ojczyźnie i Diecezji Sosnowieckiej z najgłębszą pokorą upadamy przed Tobą o Pani Naszych Losów i prosimy:
Naucz nas jak mamy czcić i kochać Twojego Syna utajonego w Najświętszym Sakramencie, który zamieszkał między nami, aby nas obdarować i uszczęśliwić chlebem Aniołów.
Dodawaj nam siły i wspomagaj nas nieustannie w wypełnianiu przykazań Bożych i kościelnych.
Wypraszaj łaski u Swojego Syna dla ludu tej spracowanej zagłębiowskiej ziemi, wystawianych na próbę obecnego czasu.
Zwyciężaj codziennie w naszych sercach i spraw, by było to zwycięstwo wiary, nadziei i miłości oraz dobra, uczciwości, sumienności i trzeźwości.
Małżonkom daj siłę do wytrwania w wierności, rodzicom daj miłość i moc w pokonywaniu wszelkich trudności.
Dzieciom daj doświadczyć rodzicielskiej miłości.
Młodemu pokoleniu wskaż drogę szczęśliwej przyszłości i ustrzeż przed zgorszeniem.
Ludziom poszukującym pracy, nękanym przez różne trudności i kłopoty daj nadzieję zmiany.
Chorym uzdrowienie, starcom pozbawionym opieki i wszystkim, którzy zatracili nadzieję wypraszaj siłę duszy i ciała oraz wspomagaj w codziennych potrzebach i troskach.
Zagubionym na drogach swojego życia wskaż właściwą drogę prowadzącą do Twojego Syna i wypraszaj im światło Ducha Świętego.

Niechaj wszyscy doznają Twojego wsparcia, którzy uciekają się pod Twoją macierzyńską opiekę. O Matko! Pani Zagłębia! Ucieczko nasza! Niechaj ukochamy całym sercem Twojego Syna Jezusa Chrystusa i Ciebie tu na ziemi, abyśmy po skończonym pielgrzymowaniu mogli się cieszyć z Wami w niebie na wieki wieków. Amen.

___

III Niedziela Wielkiego Postu
15 marca 2020

 1. Zarządzenie nr 1/2020

Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

z dnia 12 marca 2020 r.

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a. kapłani przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,
abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą.

 

 1. Prosząc Pana Boga o zatrzymanie koronawirusa codziennie do odwołania przed albo po każdej Mszy św. śpiewamy suplikacje, modląc się o Boże Miłosierdzie dla nas i całego świata, opiekę Maryi nad światem i o zatrzymanie epidemii koronawirusa oraz jak najszybsze wynalezienie szczepionki na ten wirus.

 

 1. W głębokim przeżywaniu Wielkiego Postu pomogą nam nabożeństwa wielkopostne. W każdy piątek Droga Krzyżowa po Mszy św. o godz. 8.00 i po Mszy św. o godz. 17.00

Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.15. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

 1. Bardzo dziękujemy za posprzątanie kościoła
 2. Dziękuje za wszelkie ofiary składane na potrzeby naszego kościoła. Ofiary z ostatniej niedzieli wyniosły 2150zł. Ofiary złożone do puszki na kościoły misyjne wyniosły 780zł. Bóg zapłać
 3. Serdecznie zapraszamy do włączenia się do akcji postu o chlebie i wodzie w intencji powołań kapłańskich. Każdy może wybrać sobie dowolny dzień tegorocznego Wielkiego Postu, który przeżyje o chlebie i wodzie, modląc się Litanią do św. Józefa w intencji nowych powołań do diecezjalnego seminarium.  Listy na których wpisujemy imię i nazwisko oraz datę, kiedy pościmy o chlebie i wodzie są wystawione na stoliku. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji.
 4. Z racji epidemii kancelaria parafialna do 29 marca jest nieczynna. W sprawach pilnych proszę dzwonić telefonicznie i umawiać się na spotkanie.

 

 1. Wszystkim na najbliższy tydzień życzymy wszelkich łask i niech Pan Bóg Wam błogosławi. Święty Michale Archaniele…

 

MODLITWA PO MSZY ŚWIĘTEJ

 

Pełni ufności módlmy się aby koronawirus nie siał więcej zniszczeń i aby udało się jak najszybciej opanować epidemię. Prośmy, aby Bóg przywrócił zdrowie zarażonym i pokój miejscom, do których wirus już dotarł.

Módlmy się w intencji lekarzy i całego personelu medycznego o potrzebne siły w opiece nad chorymi oraz inspirację dla tych którzy pracują nad opanowaniem epidemii.